м. Кривий Рiг
Проблема підготовки власних футболістів виникла в Кривому Розі практично відразу з появою команди майстрів. Необхідно відзначити, що й до 1959-гу року в Кривому Розі займались вихованням юних футболістів (секції при стадіонах, школах), однак чітка система підготовки футбольних кадрів була відсутня. Все змінилось з появою футбольної команди Кривого Рогу,що виступала в чемпіонаті СРСР в класі «Б». При команді майстрів були створені групи підготовки, в яких хлопчиків вчили азам футбольної майстерності. Початкових груп підготовки було дві: для 12-14-річних та 14-16-річних, кром того, існувала юнацька команда, що брала участь в першості СРСР у своїй зональній групі. Серед найбільш відомих дитячих тренерів того часу можно відзначити роботу Володимира Ткаченко, Павла Дудника. Вагомий внесок в справу підготовки юних футболістів внесли тренери Гліб Власенко, Юрій Краснов, Микола Візнюк та Анатолій Литвиненко. Саме в групах підготовки вперше пізнали радість футболу такі відомі гравці, як Олександр Ярчук, Володимир Устимчик, Валерій Яремченко, Анатолій Самсонов, Віктор Фомін, Григорій Швець, Віктор Алексанов, Олександр Каминський, Анатолій Ігнатенко, Віктор Романюк, Анатолій Біда, Сергій Купцов, Олександр Сопко, Олександр Щербаков, Валерій Шек, Олександр Матвеєв, Валерій Софілканич та ін.
У зв'язку з реорганізацією футбольного «господарства» змінились й вимоги до рівня підготовки юних футболістів. В вересні 1984 року в Кривому Розі за ініціативи ДСТ профспілок «Авангард» була відкрита дитячо-юнацька школа з футболу, яка в 1989-му році стала СДЮШОР «Кривбас-84». Спеціалізована – не лише ще одне слово у назві, таким чином були відзначені досягнення колективу спортшколи у справі підготовки гравців для команд майстрів та різноманітних юнацьких та юніорських збірних команд. Так, Олександр Сопко в 1977 році у складі збірної СРСР став чемпіоном світу серед юніорів, а ще через певний час Олексій Купцов та Сергій Білоконь - бронзовими призерами юнацького чемпіонату Європи 1994 року.
В останні роки у складі юніорських збірних команд честь України на міжнародній арені захищали Павло Катков, Андрій Лазарчук, Игор Рудь, Іван Кучеренко. Честь юнацької збірної нашої країни захищали Анатолій Пашковський, Сергій Коротя, Сергій Гвоздевич, Олег Студніков, Валерій Панченко, Геннадій Никандров, Дмитро Суспіцин, Євген Басараб. Крім того, до ігор за основний склад "Кривбасу" залучались Сергій Деренов, Андрій Лазарчук, Игор Руд, Павло Катков, Сергій Сторожев, Олександр Євсюков, Анатолій Пашковський, Євген Гончаренко, Дмитро Суспіцин, В’ячеслав Горбаненко, Андрій Григорик, Олег Студніков, Іван Кучеренко. Команда «Кривбас-2» вкомплектована переважно випускниками СДЮШОР «Кривбас-84».
Першим директором СДЮШОР «Кривбас-84» був Анатолій Безбожний, у минулому – гравець команди «Кривбас», далі школу очолив Валентин Новиков – людина у вітчизняному футболу досить відома: десять років він працював начальником команди, другим тренером. Однак, головне місце в житті Валентина Миколайовича займа все ж таки дитячий футбол, якому він віддав більше тридцяти років свого життя. Як визнання його беззаперечних заслуг на цій ниві стало обрання В.М.Новикова віце-президентом Дитячо-юнацької футбольної ліги України.
Зараз в спортшколі навчаються 500 юних футболістів. У залежності від віку з хлопцями займаються в групах трьох категорій: початкової підготовки (13 груп), навчально-тренувальної (11 груп) та спортивного вдосконалення (3 групи).
Крім тренувань, юні футболісти беруть участь в футбольних змаганнях та турнірах, серед яких своєю значимістю виділяеться чемпіонат України серед юнаків під егідою Дитячо-юнацької футбольної ліги, в якому команди «Кривбасу-84» приймають активну участь у чотирьох вікови групах вищої ліги (від 14 до 17 років), а команда юніоров грає в чемпіонате України (U-19).
Крім того, в 15-ти учбових центрах, розташованих у всіх 7-ми районах Кривого Рогу 15 тренерів ФК «Кривбас» займаються в групах начальної підготовки ще з 750 вихованцями у віці від 6-ти до 10-ти років. Необхідність створення подібних центрів поясняється спеціфікою Кривого Рогу – місто має велику протяжність, присутнє й транспортне питання, тому з дітьми молодшого шкільного віку краще займатися на місцях.
«Кривбасу-84» є чим пишатись. За останні десять років його вихованці ставали переможцями юнацької першості України (2000 р., тренер В.Яшник), шість раз (у 1992, 1993, 1996, 2000, 2001, 2003 рр.) були срібними призерами, а у 1999 році - бронзовими. Крім того, в 2001-му році 10 вихованців СДЮШОР «Кривбас-84» у складі збірної команди Дніпропетровської області стали бронзовими призерами III Літніх юнацьких ігор України; в 2002-му році 9 учнів «Кривбас-84» у фіналі III Молодіжних Ігор України у складі зборної області зайняли почесне четверте місце.
Хлопчакам, що віддають всі сили футболу, важко поєднувати якісну спеціальну підготовку та навчання у звичайних загальноосвітніх школах. Тому було вирішено зконцентрувати підготовку кадрів в спецкласах при звичайних загальноосвітніх школах. Саме в спецкласах учбовий процес вдало поєднується з інтенсивними тренуваннями та змаганнями. В Кривому Розі подібні спецкласи є при середніх загальноосвітніх школах №35 та №69. В спецкласі СШ №35 и семи спецкласах СШ №69 навчається 198 хлопців у віці від 11 до 16 років.
Успіхи школи не залишились непоміченими й організаторами Всеукраїнського конкурсу «Людина футболу-98». Оргкомітет нагородив пам'ятними дипломами цілий ряд спеціалістов, серед яких й старший тренер СДЮШОР Володимир Яшнику та його колега - директор СДЮШОР «Кривбас-84» Валентин Новиков.
«Ми, як ніхто інший, зацікавлені в тому, щоб для нас готувалось у школі гідне поповнення. Адже залучення гравця "зі сторони" коштує великих грошей, - каже президент ФК «Кривбас» Сергій Поліщук. - Ось чому ми обома руками за масовий дитячий футбол. Ми намагаємося створити у Кривому Розі велику футбольну сім'ю, починаючи з хлопчиків 6-го віку, щоб вони послідовно проходили всі стадії зростання спортивної майстерності - від азів футбольної техніки і тактики до такого рівня досконалості, коли вони могли б грати в командах майстрів. А, перед усім - в наших криворізьких командах «Кривбас» та «Кривбас-2». Ми хочемо зробити з них не лише професійних футболістів, але й виховати їх здоровими у фізичному та моральному плані людьми, надати їм почуття гордості за рідне місто й нашу державу. Ради цього ми не покшодуємо ані сил, ані коштів. Сьогодні ми закладуємо не лише основу нашого футбольного клубу – ми працюємо на майбутнє України».
источник:
|
|